• Prindi

Pagarid valmistuvad juba jõuludeks

Sauel valminud muffineid võib osta ka Eesti kaubanduskettidest.Baltimaade suurima leivatööstuskontserni Vaasan Grupi Sauel asuv külmutatud pagaritoodete tehases valmib 150 erinevat saiatoodet - kohvisaia, impotent muffinit, allergy kooki ja muud hõrgutist. Sauelased on saanud juurde aga kümneid töökohti.

Uus tehas asub linna idaserva tööstusrajoonis, Kungla tänav 4 krundil. "Otsus tuua Sauele külmutatud pagaritoodete tootmine tehti 2012 kevadel ning ehitus algas märtsis," rääkis mullu oktoobri viimastel päevadel tehase juht Alar Oja. Poole aastaga ehitas peatöövõtja SRV Ehitus hoonet nii kiiresti, et eristatavad olid laod, kontori- ja tootmisruumid

Tänavu septembris on pilt hoopis teistsugune. Tehas töötab ning peetud on ka pidulik avamistseremoonia. Oja räägib, et esimene toodang tuli tehasest 18. veebruaril. Kevad ja suvi kulus jägmiste liinide ülespanekule. Seni viimane ehk neljas alustas tööd augustis. "Viienda liini ehitus käib. See hakkab tööle tuleva aasta alguses. Siis on tehasel täisvõimsus," ütleb Alar Oja.

Rootslaste jõululaual

Augustis algas juba valmistumine aasta lõpuks. Valmistama hakati rootslaste tradisioonilisi jõulusaiu, mida nimetatakse ka "lussekatid". Need safranit sisaldavad saiad reisivad Sauelt üle Läänemere.

Kas ostjal on ka vahet, kas tegu on külm- või tavalise pagaritootega? Oja seletab, et suurt vahet süües pole. Erineb vaid valmistamise tehnoloogia. "Võtame näiteks meie ahjuliini. Seal segame valmis taigna, anname paraja kuivuse, kergitame, küpsetame ning paneme jahtuma," räägib tehasejuht. Tavalisel küpsetamisel läheb leib kohe pakendisse. Külmtoodete tehases aga sügavkülma ja seejärel pakendisse.

Saiad, plaadikoogid ning ka muffinid on tooted, mida müüakse pärast soojendamist. Omaette maailm on eelküpsetatud toodang. Seda peavad kaupluseketid ise lõpuni küpsetama. Sama kehtib ka külmutatud taignast valmistatud hõrgutiste kohta. Need tuleb samuti kaupmehel ise lõpetada.

Sauele 50 töökohta

Saue tehase toodang veetakse autodega sadamasse ja edasi laevadel Soome, Norrasse või Rootsi. Eesti turul võib osta tehase toodangust Leiburi poolt müüdavaid muffineid. Kokku valmistatakse tehases umbes 150 erinevat toodet.

Praegu on tehases tööl veidi üle saja inimese. Nendest pooled elavad kas Sauel või linna lähiümbruses. "Tööjõu otsimine algas mullu sügisel. Kui tavaliselt võetakse tööle korraga alla kümne inimese, siis siin oli töökäsi tarvis kümneid," räägib Oja. Väljaõpe Rootsis oli pikk, sest pagareid oli soovijate hulgas vähe. Võimalust edasi töötada pakuti ka Rootsis suletud tehase rahvale. Need, kes sellega nõustusid, aitavad Saue tehast käivitada.