• Prindi

Küttepuu ostmiseks on veel aega

Marika Alter on rahul äsja Vääna raamatukogule tellitud ilusa, <a href=impotent helekollase ja hästi lõhnava kasepuuga." title="Marika Alter on rahul äsja Vääna raamatukogule tellitud ilusa, ailment helekollase ja hästi lõhnava kasepuuga." style="float: right; margin: 5px; width: 119px; height: 180px" height="180" width="119" />Saabuva sügisega muutub ilm jahedamaks. Taas tuleb hakata kütma maja. Hoolsal peremehel on küttepuud juba varutud, kuid hilja ei ole teha seda ka praegu.

Küttepuudega tegeleva firma Halupuu Firewood Products OÜ juhataja Janis Üksiku hinnangul sõltub halupuu hind ilmastikust ja tarbimisest. "Pehme ja soe talv raskendab oluliselt puidu varumist. Külmal talvel aga kasvab tarbimine. Lisanõudlust küttepuu toorme järele tekitab ka biomassi tarbivate kombijaamade rajamine," selgitab ta.

Janise sõnul on võimalik osta küttepuid soodsamalt toorena või vähese nõudlusega ajal - toore halu korral sügisest kevadeni. "Kuiva halu puhul ei oma aeg erilist tähtsust, kuna halu kuivamiseks on kulutused juba tehtud. Vältida tuleks kuiva halu ostmise jätmist talve algusesse, kuna suure nõudluse tõttu võib see mõnes kohas otsa saada," annab Üksik nõu.

"Meie ettevõttes ei sõltu küttepuude hind ilmade muutumisest, vaid tooraine hinnast. Kahe aasta jooksul on hind muutunud kahel korral. Täna on hind euro võrra kallim kui 2012. aasta algul," sõnab Eesti Puu OÜ juhatuse liige Raimond Parko.

Ettevaatust ostmisel

Küttepuude ostmisel esineb alatihti arusaamatusi. Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski sõnul pöörduvad rahulolematud halupuu ostjad aeg-ajalt ka tarbijakaitseameti poole. "Peamiselt on probleemiks rahulolematus puude kvaliteedi või kogusega. Sageli on probleemide lahendamine võimatu, kuna tellimust ei ole korrektselt vormistatud ning puudub maksmist tõendav dokument," nendib ta.

"Halupuude ostul on levinuimaks mõõtühikuks laotud ruumimeeter. See on 1m x 1m x 1m laotud/virnastatud halupuid koos õhuvahedega (suhe 70% puitu ja 30% õhku). Ostes küttepuud lahtisena, see tähendab laotuna või puistekoormana, on teatud ebamäärasus alati õhus. Sama kogust annab laduda nii tihedaks kui harvaks riidaks. Ladudes tuleks järgida eelmainitud suhet," õpetab Üksik.

Halupuu taaras

"Halupuid on võimalik osta ka konteinerisse või kotti-karpi pakendatuna. Sellisel juhul jääb ära vaidlus puidu mahu üle, kuna taara, millesse halud laotakse, on standardsuuruses ning maht hõlpsasti kontrollitav," sedastab Üksik. Tema sõnul on konteineris müüdav halupuu lahtisest kallim, sest lisandub taara, puude sorteerimise ja ladumise hind. "Konteineripuu müügimaht on kasvanud, kuna selle kvaliteet on puistehalust parem ning klient ei pea halgu ladustama ja sodi koristama," lisab ta.

Vääna raamatukogu juhataja Marika Alter ostab asutusele küttepuid võrkkotti pakituna. "Ostsin 50 kotti, kotis on puid 40 liitrit. Võrguga on puid lihtne kanda. Kuivatamata puu on küll odavam, kuid selle ostmine pole mõistlik - puu on märg ja ei lähe põlema," arvab ta. Küttepuud läksid Alterile maksma 145 eurot. Kuna puu oli kuiv ja ilus, ei pea ta seda hinda kalliks.