• Prindi

Bikrenruh`s elustub meie suurkujude armulugu

Etenduse proovis.Juulikuu keskpaiku saab Marie Underi 1917. aasta suvi samas paigas taas elavaks. 95 aasta tagused sündmused toob vaataja ette Loone Otsa vabaõhuetendus "Birkenruh´episood. Kurb armulugu."

19.-22. ja 26.-29. juulil etendub Anija valla Birkenruh´ mõisakohas lugu, mis jutustab Eesti kirjanduse suurkujude Marie Underi, Friedebert Tuglase ja Artur Adsoni romantilisest suvest.

Lugu põhineb faktidel ja lavastatakse samas paigas, kus sündmused kunagi toimusid. Ettevalmistused algasid kevadel, kui talgukorras mõisakoha platsi vabaõhulavastuse tulekuks korrastama hakati.

Inimesed nagu meie

"Kas teie olete proua Hackeri tütar?" "Jah." Pelgulinna rahvamaja õuel on käimas proov ja Tuglas (Kristo Viiding) keerab tekstiraamatus uue lehe ette. "Vanem või noorem?" Underi tütred Dagmar (Adeele Sepp) ja Edda (Kati Ong) jälgivad Tuglast.

Lavastaja Ingomar Vihmar jagab osalistele näpunäiteid ning dialoogi korratakse. Pärin lavastajalt, miks peaks seda etendust vaatama tulema.

"Ma arvan, et see koht, näitlejad ja siis need originaaltegelased, kellest jutt käib," loetleb Vihmar põhjusi. "Praegu proovides on tunda, et on mingi seletamatu jõud, mida mina küll tunnen. Iga näitemängu puhul see nii ei ole. Seal on midagi päris, mida isegi harva olen kogenud."

Lavastaja sõnul sai ta kinnitust sellele, et Tuglas, Adson ja Under olid täiesti tavalised inimesed. "Nad on nagu ükskõik kes meist, publikust. Samas on igaüks omaette isiksus. See on nagu elu ime, olemise ime," mõtiskleb Vihmar.

Jaanipäevajärgsel nädalal lähevad näitlejad Birkenruh´ mõisakohale proove tegema, elama hakkavad Pikval. "Selliste tükkide puhul on alati väga oluline ja tuleb kasuks, kui saame võimalikult palju koos olla," ütleb Vihmar.

Ei taha mett

"L..s mees!" "Toeta tuhar maha, püsü vakka!". Marie Underi abikaasa, härra Hacker (Ingomar Vihmar) räuskab ja Adson (Ott Sepp) rahustab. "Sa olet näost ka verrev, võta palit maha! Lääme kööki, sul oleks vaja nägu pesta."

"Võta veel mett, võta veel. "Ma ei jaksa enam!" "Võta veel!" "Ma ei taha enam, see on üldse eelmise aasta mesi. Ma ei taha mett, ma tahan sind!" Tuglase karjatus Underile sumbub proovipaika kostuva rongi mürinasse.

"Keskkond, milles sa oled, on nii tõeline, et teatrit tehes ei saa petta. Samas nõuab vabaõhulavastus suuremaid þeste," sõnastab Marie Underi osatäitja Kersti Heinloo vabaõhuetenduse erinevust teatris etenduva lavastuse omast. "Kunagi ütles mu õpetaja Ingo Normet, ega puuga võidu ei mängi, puu mängib su ikka üle." Heinloo ütleb, et selleks osaks valmistudes said näitlejad kirjanike kohta teada palju huvitavaid fakte, mida kirjandusõpikutest ei leia. "Need muudavad kirjanikud rohkem inimesteks, nad ei ole mingisugused ikoonid, vaid luust ja lihast inimesed. Neil olid oma tahtmised, ihad, hirmud," ütleb Heinloo.

"Minu palitu, minu naine, kurat! Kõik ära mäkerdatud!" "Mine ära, ma keelasin sul siia tulla! Me oleme lahus, me jääme lahku!" "See kirjanikukutsikas sabas... Jää minuga!" Proov jätkub. Esietenduseni on jäänud kuu aega.