• Prindi

Pedase köök lõi lihtsuse ja elegantsiga

Väliköök Pedasel.Tänavusele Eesti Parima Puitehitise konkursile esitati maakonnast neli hoonet ning rajatist. Harjusse tuli peaauhind väliköögi eest ning eripreemia parima vineerikasutuse eest Keila muusikakooli saalis.

Eesti Parimaks Puitehitiseks valis þürii üksmeelselt Peeter Loo ja Jan Skolimowski (KAMP AB) projekteeritud väikevormi ehk väliköögi Padise vallas. Peaauhinna andis arhitektidele kätte president Toomas Hendrik Ilves.

Hoonet peeti þürii sõnul parimaks just tänu tema arhitektuursele sobivusele looduskeskkonda. "Kuigi tegemist on "kõigest" väliköögiga, kõnetas hoone lihtsa elegantsuse, avaruse ja loogilise praktilisusega," seisab põhjenduses.

Väliköök asub Loode-Eestis Pedase külas männimetsas, merest umbes 50 meetri kaugusel. "Krundil kasvavad sirmikud ja mustikad ning üsna sagedasti võib kohata rästikuid," lisab arhitekt Peeter Loo Harju Elule.

Kõlakoja moodi

Miks omanik arhitektidelt just taolise puust väliköögi tellis? Kui suur ehitis on ja kas seda saab ka talvel kasutada?

Peeter Loo seletab, et tellijad soovisid saada välikööki, mis oleks piisavalt suur. Nende soov oli ka see, et kööki saaks kasutada lisaks suveõhtutele ka sügisel ning vajadusel talvelgi. Hoone meenutab mehe sõnul kõlakoda, kus väiksem ava on suunatud eluhoone poole ning suurem ava (3x9 meetrit) avaneb õhtupäikesesse ning merele.

Köögi välisseinad ja katus on kaetud kitsa vertikaalse kuuselaudisega, mis on töödeldud musta õlivärviga. "Selliselt ei hakka hoone olemasolevas keskkonnas liialt domineerima, jääb kõrvalisele pilgule peidetuks," räägib arhitekt.

Köögi siseseinad, lagi ja põrand on kaetud saarelaudisega. Et hoonet saaks kasutada ka külmemal ajal, on avadele ette lisatud klaasist lükandseinad.

Köögiosa on laotud mustast telliskivist, töötasapinnad on valmistatud saarepuidust kilpidest. Vundament on valatud betoonist, kuna mere lähedus toob endaga kaasa ka tugevad tuuled.

Toreda väliköögi projekteerimine algas Loo sõnul juba eelmisel aastal. Ehituseks läks tänavu kevadel ning töid tegi OÜ Mirdi Ehitus. Insenerilahenduse autorid on Peep Rosenberg ja Andres Kindel.

"Ehitus vältas terve suve ning väliköök sai suures osas valmis septembriks. Ega ta veel täiesti valmis ole, puudu on mõned valgustid ja mööbel," lisab Peeter Loo.

Puit on au sees

Eesti parimat puitehitist valiti üheksandat korda. Kas nende aastate jooksul on seda materjali hakatud rohkem hindama või eelistatakse ikka kivi ja betooni? "Meil valmis just üks puidust eramu Laagris," ütleb arhitekt Loo. Tema sõnul hinnatakse puitu kõrgelt, sest materjal on soe, klassikaline ning see tellijatele ka meeldib. Puidu põhiline eelis kivimaterjalide ees on ikkagi tema materjalist tulenev soojus ja hubasus.

"Kas ehitada puidust või kivist, sõltub suurel määral kontekstist, kuhu hoone peab sobituma. Praegusel ajal on võimalik puidust pea kõike ehitada," räägib mees. Rajada võib alates madala energiatarbega majadest kuni keeruliste konstruktsioonideni välja. Nende hulka kuuluvad staadionid, korrusmajad, sillad jne. "Kahjuks on Eestis lubatud ehitada puidust vaid kuni 2-korruselisi hooneid, sest päästeamet kõrgemaid ei luba. Aga näiteks Rootsis on võimalik ehitada kuni 8-korruselisi hooneid," teab arhitekt.

Lisaks peaauhinna saanud Pedase suveköögile tuli Harjusse veel teinegi tunnustus. Parima vineerikasutuse eripreemia läks Reet ja Liisa Põimele Keila muusikakooli (arhitekt Andres Põime) kontserdisaali sisekujunduse eest. "Kujunduse kohta võib öelda "õige asi õiges kohas". Lisaks on saal kahtlemata väga kõrgetasemeline maailma kontserdisaalide akustikapildis. Akustilise lahenduse väljatöötamisel oli abiks Linda Madalik," seisab põhjenduses.

Parimad kuulutati välja KUMU saalis peetud konverentsil "Puit - homse elukeskkonna

võti". Kokku esitati tänavu konkursile 23 avaldust. Nende seast valis þürii välja 10 nominenti, mille seast omakorda selgusid peaauhinna võitja ning mitmed eripreemiad.