• Prindi

Padise ja Vantaa ühine ajalugu saab raamatuks

Heli Nurger.Teist aastat kestva rahvusvahelise projekti "Keskaja sild Padise ja Vantaa vahel" raames toimuvad tänavugi väljakaevamised Padise kloostris ning arhiiviuuringud mitmes riigis. Aasta pärast ilmub raamat Soome lahe äärsest keskajast.
 

Ka tänavu juhatab kaevamist arheoloog Villu Kadakas. Tema suur eesmärk on leida üles Padise esimene ehk algklooster. Nii on projektijuht Heli Nurgeri kinnitusel plaanis uurida küngast, mis jääb mõisa ja kloosteri vahele. "

Ajaloolane Kaur Alttoa on käinud välja idee, et algklooster võis asuda ka praeguse kiriku ja maantee vahel. Seepärast on sealkandis plaanis suurem kaevamine," räägib Heli Nurger. Varem on põhjapoolset eeshoovi uuritud vaid ühe proovikaevandiga. Seda tegi ajaloolane Villem Raam.

Mis on siseõue all?

Sügisel tühjendati kaks kloostri väravatorni alust keldrit. Need olid avatud veel pärast Teist maailmasõda. Aga kohalikud lapsevanemad lasid need kinni ajada, et nende võsukesed ei läheks sinna mängima ega vigastaks ennast.

"Sisehoovis tulid eelmisel aastal välja vana munakivisillutise jäänused. Aga täitepinnas on sisehoovis väga erineva paksusega," ütleb Nurger. Keskel on seda umbes 40 sentimeetrit. Aga seinte ääres on täiepinnast kohati 1,5 meetrit. Miks see nii on ja mida peidab endas seinaäärne pinnas, seda peab näitama tänavusuvine kaevamine.

Tööd käivad ka arhiivides ja raamatukogudes. Ajaloolased Kaur Alttoa ja Aivar Põldvee uurivad dokumente ning teisi materjale. "Põldvee leidis Rootsi arhiivist Padise kroonumõisa aegseid säilikuid, mis on köidetud kloostriaegsesse pärgamenti. Praegu on ta Rootsis, et dokumente lugeda ning pildistada," räägib Nurger.

Keskaeg raamatusse

Kõik arheoloogiliste kaevamiste andmed ning arhiividest kogutu kirjutatakse kahe riigi teadlaste jõul raamatuks. Kakskeelse teose maht on umbes 300 lehekülge ning see keskendub Padise-Vantaa keskajale. "Soomlased kirjutavad keskaegse küla ajaloost ning keskaegse mõisa loost läbi arheloogiliste kaevamiste. Eesti poolt lisatakse kindlasti ka ülevaade Villem Raami ning Jaan Tamme vanematest uuringutest Padisel," kirjeldab Heli Nurger. Ajalooraamat ilmub tõenäoliselt järgmise aasta mais ning see lõpetab Kesk-Läänemere Interreg keskaja projekti. Kindlasti koostatakse ka rändnäitus kloostrist ning arheoloogilistest leidudest. Näitus pannakse üles Harju koolides ning tulevikus ka Lõuna-Soomes.