• Prindi

Harjumaa teatrifestivali vedasid He ja Ga

Ga ja He.23.-24. oktoobril toimus Aruküla kultuurikeskuses Harjumaa Harrastustruppide Festival. Grand Prix kuulus Jõelähtme Lavagrupile, sale nende lavastaja Maie Ramjalg võitis lavastajapreemia.
 

Maakondlikul teatrifestivalil osales viis truppi: Jõelähtme Lavagrupp, Kiisa rahvamaja näitetrupp, MTÜ Teater "Vejer ja Špaga", Kuusalu näitering Latern ja Viimsi harrastusteater Komos.

Kultuurikeskuse juhataja Garina Toomingas võõrustas teatrifestivali kolmandat korda, esimest korda kogunesid maakonna teatritegijad Arukülla 1999. aastal.

Kaksteist truppi

Tänavu kevadel, teatrikuu alul andis Harju Elu ülevaate maakonnas tegutsevatest harrastusteatritest. Juttu oli Jõelähtme vallas 1999. aastal loodud Jõelähtme Lavagrupist ning sama valla Loo kultuurikeskuse näiteringist täiskasvanuile, mis alustas tegevust 2005. aastal. Kirjutasime ka Kernu valla rahvamaja täiskasvanute näiteringist, Kuusalu valla Leesi rahvamaja näiteringist, Vihasoo näitetrupist ning 1995. aastal loodud näitetrupist Latern.

Toona sai lugeja teada, et Maardus tegutseb 1997. aastast teater-stuudio "Vejer ja Špaga", Raasikul on 12. hooaega tegev näitering "Diletant", Saku vallas Kiisa rahvamaja näitetrupp, Viimsi Huvikeskuses 1999. aastal loodud MTÜ Komos. Uudiseks oli märtsikuus, et Keilas tegutseb pärast suuremat vaheaega taas AX-teater, mis annab etendusi nii Keilas kui mujal maakonnas. Ka see oli uudis, et Vasalemma seltsimajas loodi detsembrikuus pärast pikka vaheaega Krõmp täiskasvanute näitetrupp, mis asus õppima "Mardileiba".

Viis võttis mõõtu

Kõiki festivalil osalenud truppe ja festivali külastajaid võtsid vastu, juhatasid etendusi vaatama ja lõid meeleolu arlekiinid Ga (Garina Toomingas) ja He (Helle Vaga, Raasiku rahvamaja juhataja). Þüriisse kuulusid harrastustruppide koolitaja Keiu Kess, näitlejad Anne Paluver ja Margus Tabor.

Festivalil osales maakonnast viis truppi. Garina Toomingas räägib, et helistas läbi kõik möödunud aasta festivalil osalenud trupid ja sai teada, et seekordsel mitteosalemisel olid mõjuvad põhjused. "Vasalemma oma läks üldse laiali, meie maja näiterupi peaosaline kolis Rootsi, Vanalinna õpetajate näitetrupi peaosatäitja oli Londonis, Vihasool oli oma üritus," loetleb Garina. "Kes aga tulid festivalile, tundsid sellest rõõmu."

Proff korraldus

Harju maavalitsuse kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Riin Kivinurme sõnul oli festival suurepärane. "Festival oli äärmiselt mitmekesise ülesehitusega, lavastused olid väga eriþanrilised ja põnevad jälgida. Saime näha teatri eri tahkusid, muusikalist muinasjutuni, vahele päris ehtsat külakomejanti," kirjeldab Kivinurm.

Tema sõnul on kultuuripilt maakonnas väga mitmekesine, üheks eredaks näiteks toob ta Maardu trupi "Vejer ja Špaga" etenduse. "See oli väga sügavasisuline, tõsiselt mõtlemapanev etendus," lisab ta.

Kivinurm kiidab professionaalselt ja läbimõeldult korraldatud festivali ning peakorraldajaid Garina Toomingat ning Helle Vaga.

Filmid ja elav festival

Kivinurme sõnul on tal kavas maakonna lavastajad kokku kutsuda, et koos arutleda, millises suunas peaks harrastusteatrite liin edasi minema. "Ma tõesti loodan, et festivalitraditsioon ei sure, maakonnasiseselt on suur töö ära teha. Murettekitav on see, et Eesti Harrastusteatrite Liit tahab maakondade festivalid viia videopõhiseks," räägib ta. Kui iga lavastus võetakse videosse trupi omal laval ja pärast neid lihtsalt võrreldakse, kaob võimalus truppidel omavahel kokku saada.

"Üksteise filmide vaatamine pole enam festival. Meie mõtleme praegu, kuidas ühendada jõud ja oma maakonnas elav kokkusaamine festivali näol säilitada," ütleb Kivinurm.