• Prindi

Jäta puu metsa ja sõida Ääsmäele

Kopa ja paberiveski tegevust jälgib Andres Parts.Igal firmal on aeg ajalt vajadus pabereid ja dokumente utiliseerida, medstore kui saavad arhiivi säilitamiseks ettenähtud aastad otsa või kolitakse. Ja kolimisel nagu ikka avastatakse palju üleliigseid pabereid, mida laokile jätta ei tohi.

Appi tuleb Infokaitsesüsteemide osaühing. Tallinnast paarkümmend kilomeetrit Pärnu poole Ääsmäel jahvatatakse kõik mittevajalikud dokumendid imepeeneks puruks. Paberi äraveoks saab firmalt tellida transpordi või ise Ääsmäel paber üle anda.

Kohapeal võib paluda ka kohest hävitamist, nii et oma silmaga oleks võimalik veenduda, kuidas paberid peale kaalumist jahvatusveskisse tõstetakse, masinatega müristatakse ja siis paber masinateliini teisest otsast peene puruna välja lastakse.

Paberihundi asemel konteiner

Firma asutaja ja üks omanikest Andrus Parts: "Mitmete firmadega on meil sõlmitud püsilepingud: meie transport sõidab õue, hävitamiseks ette nähtud dokumentatsioon tõstetakse peale ja sellega on firmale lugu lõppenud. Meie toimetame edasi."

Sedaviisi talitavad tavaliselt suurfirmad, kes korrapäraselt vanu dokumente hävitavad. Väikefirmad, kes seda ehk korra mõne aasta tagant teevad, veavad hävitamisele kuuluvad paberid ise kohale. Tuleb odavam.

Paljud firmad kasutavad "paberihunti", infokaitsesüsteemide OÜ pakub andmekandjate hävitamiseelseks kogumiseks konteinereid (www.infokaitse.ee/ andmekandjate hävitamine/ kogujate tüübid).

Erinevalt „paberihundist" ei vaja konteiner elektrit, hooldust, remonti ega alginvesteeringut, samuti jääb ära lisajäätmete tekitamine tolmu ja purustatud paberi näol. Konteinerid on mitmes värvitoonis, varustatud turvaplommiga. Äraviidavate konteinerite kohta vormistatakse andmekandjate üleandmise ja vastuvõtmise akt, milles fikseeritakse hävitamisele mineva andmekandja liik, plommi number, üleandja ja vastuvõtja. Konteiner viiakse tehasesse, plomm avatakse, materjal kallatakse purustisse.

Parem puu metsas kui...

Selline käitlemine vastab nii info- kui keskkonnakaitse nõuetele. Lihtsaks teeb käitlemise see, et dokumentidel ei pea eraldama klambreid ja köidikud. Firma hävitab ka maksu- ja tolliameti poolt konfiskeeritud kaupa.

Andrus Parts: "Konfiskeeritud kaupa on kogu utiliseeritavast ehk kümnendik. Politsei hoiatab meid selliste saadetiste puhul ette, kasutame selleks tööks teisi seadmeid ja purusteid kui paberi utliseeerimisel."

600-liitri paberi purustamine jätab ühe keskmist mõõtu puu metsa. Nii et tasub mõelda - kas vanad paberivirnad kuskil laonurgas või üks puu metsas.